Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat polis ubezpieczeniowych, zgłoszenia szkody, auta zastępczego i odszkodowań

Auto zastępcze - kiedy się należy i w jakich sytuacjach?

W jakich sytuacjach oraz na jaki okres czasu przysługuje auto zastępcze z ubezpieczenia OC?

Często po kolizji lub wypadku nasz samochód nie nadaje się do jazdy ponieważ wymaga naprawy. Tracimy w tedy możliwość korzystania z takiego auta a co za tym idzie nie mamy możliwości poruszania się np. w sprawach firmowych czy prywatnych. W takie sytuacji przysługuje nam samochód zastępczy z ubezpieczenia OC sprawcy na czas naprawy naszego uszkodzonego pojazdu. Czas ten może być dłuższy lub krótszy w zależności jak dużo czasu warsztat potrzebuje na naprawę naszego auta. Może to trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy (gdy jest problem z dostępnością części). Koszty związane z wynajmem takiego samochodu dla nas pokrywa ubezpieczyciel sprawcy. 

Zwrot kosztów auta zastępczego - w jakich sytuacjach można starać się o zwrot, kiedy ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów

Niemalże w każdym przypadku posiadamy prawo do wynajmu auta i pokrycie kosztów przez ubezpieczyciela sprawcy z jego OC. Obojętne czy było to auto prywatne wykorzystywane na dojazdy do sklepu czy pracy, czy było to auto firmowe służące głównie lub całkowicie przeznaczeniu zawodowemu. Sytuacja trochę się komplikuje gdy ubezpieczyciel sprawcy udowodni, że mamy możliwość korzystania z innego pojazdu gdy np. w rodzinie jest drugi samochód i teoretycznie moglibyśmy go używać nie mając swojego naprawianego w tym czasie auta. Są to sprawy sporne ale trzeba mieć to na uwadze, że ubezpieczyciel ma możliwość odmowy wypłaty kosztów wynajmu w tej jednej sytuacji.

Jakie auto otrzymasz w ramach auta zastępczego

Jedyną istotną kwestią przy wynajmowaniu samochodu na czas naprawy jest to, że auto musi być tej samej klasy bądź niższej. W żadnym przypadku nie należy wynajmować auta wyższej klasy ponieważ ubezpieczyciel na pewno nie pokryje nam pełnej stawki za wynajem takiego pojazdu. Przykładowo jeżeli nasz pojazd to Ford Mondeo, który znajduje się w segmencie "D" to możemy wybrać auto z tego segmentu lub niższego czyli "C". Może być to z segmentu "D" np. Volkswagen Passat, Opel Insignia czy Renault Laguna lub z segmentu "C" Ford Focus, Hyundai I30, Opel Astra. Nie należy wybierać aut klasy premium jak Mercedes, BMW czy Audi.

Auto zastępcze przysługuje również w przypadku szkody całkowitej

Samochód zastępczy przysługuje nam na czas od wystąpienia szkody do 7 dni po informacji od ubezpieczyciela o szkodzie całkowitej. Lepiej jednak przed wynajmem samochodu w tej sytuacji ustalić z ubezpieczycielem czy faktycznie zwróci nam koszty bo w wielu przypadkach możemy spotkać się z odmową zwrotu kosztów wynajmu.