Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat polis ubezpieczeniowych, zgłoszenia szkody, auta zastępczego i odszkodowań

Dokumenty do odszkodowania

Dokumenty do odszkodowania

Wysokość odszkodowania jest często kwestią sporną pomiędzy poszkodowanym a zakładem ubezpieczeń. Kalkulacja wysokości odszkodowania jest zadaniem dość trudnym i często też bardzo subiektywnym. Aby jednak dać wyobrażenie o skali kosztów poniesionych na naprawę szkód powypadkowych, poszkodowany może przedstawić twarde dowody poniesionych wydatków. Oznacza to, że jest on zobowiązany do przedstawienia kompletu dokumentacji. To właśnie na jej podstawie ubezpieczyciel dokona analizy odpowiedzialności i ustali ostateczną kwotę odszkodowania. Sprawdź jakie dokumenty do odszkodowania będą Ci potrzebne.  

Kto jest odpowiedzialny za dostarczenie dowodów?

To poszkodowany musi przedstawić ubezpieczycielowi dokumentację, która będzie potwierdzać, że ma on prawo do świadczenia odszkodowawczego. Jeśli jesteś poszkodowanym, to Ty odpowiadasz za udowodnienie związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy zdarzeniem, a szkodą.  

Potrzebne dokumenty do odszkodowania oświadczenie poszkodowanego

Podstawowym dokumentem, który należy przedłożyć zakładowi ubezpieczeń w procesie ubiegania się o odszkodowanie, jest oświadczenie poszkodowanego. Dokument ten jest nieodłączną częścią wniosku zarówno o odszkodowanie, jak i o zadośćuczynienie. W oświadczeniu jako poszkodowany musisz opisać szczegóły okoliczności wypadku. Pozwoli to na odtworzenie okoliczności i wskazanie sekwencji zdarzeń, które doprowadziły do momentu ubiegania się o świadczenia od ubezpieczyciela. Oświadczenie możesz napisać sam lub skorzystać  z pomocy prawnika lub kancelarii odszkodowawczej , którzy pomogą Ci w przygotowaniu takiego dokumentu.  

Dokumenty do odszkodowania: dowody potwierdzające zdarzenie  

Towarzystwo ubezpieczeniowe wymaga konkretnych dowodów, w jakim wypadku brało się udział. Jeśli był to wypadek samochodowy, może być to notatka policyjna lub karta medyczna ze zdarzenia. W przypadku kolizji samochodowej, do której nie wezwałeś policji, ani innych służb, dowodem może być sprawozdanie, oświadczenie  które napisałeś wspólnie ze sprawcą. W tych przypadkach warto również zadbać o dokumentację fotograficzną z uwiecznioną szkodą. Zawsze możesz postarać się o nagranie z lokalnego monitoringu lub pobliskich kamer zamontowanych np. na monitoringu. W tym przypadku pamiętaj jednak, że zazwyczaj takie nagrania są dość szybko kasowane, więc będziesz musiał dość szybko zainteresować się ostaniem do nich dostępu – najlepiej zrób to tego samego dnia, którego miała miejsce szkoda.  

Dokumenty potrzebne do odszkodowania: dokumentacja medyczna  

Jeśli jak poszkodowany doznałeś podczas wypadku uszkodzenia ciała (lub innej formy uszczerbku na zdrowiu), musisz również ubezpieczycielowi przedstawić dokumentację medyczną w celu otrzymania z tego tytułu odszkodowania. Znajdują się w niej zapisy w dużej mierze odpowiedzialne  za późniejsze określenie wysokości odszkodowania. Ubezpieczyciel będzie musiał wziąć pod uwagę rodzaj urazu, jego charakter, uciążliwość w życiu codziennym, długość i rodzaj leczenia oraz ewentualną przewidzianą rehabilitację. Taką dokumentację będziesz mógł uzyskać z placówki, w której będziesz dochodził do siebie. Oprócz kart medycznych jako poszkodowany możesz ponieść dodatkowe koszty, dlatego w każdym wniosku powinieneś pamiętać o dołączenie odpowiednich faktur, rachunków czy paragonów. Mogą one obejmować leki, środki ortopedyczne, wizyty lekarskie. Istotne też mogą być dokumenty potwierdzające, że ktoś musiał stanowić nad Tobą opiekę. Nie ma znaczenia, czy była to osoba z Twojej rodziny, czy wynajęta przez rodzinę opiekunka. Również możesz wykazać w dokumentacji, jeśli w wyniku uszczerbku na zdrowiu straciłeś pracę – w tym celu dobrze jest przedstawić oświadczenie pracodawcy. Każdą ze spraw dotyczących odszkodowań rozpatruje się odmiennie, ponieważ opierają się na różnych założeniach. Jednak żaden z procesów likwidacji odszkodowań nie może odbyć się bez dowodów, więc ich przedstawienie jest dość istotne. Towarzystwo ubezpieczeniowe może oczywiście przyjąć zgłoszenie od poszkodowanego, który nie dołączy żadnych z wcześniej wymienionych dokumentów, jednak proces wypłacania odszkodowania wtedy o wiele się wydłuża. Ponadto ubezpieczyciel może wydać negatywną decyzję co do przyznania świadczeń lub mocno ją obniżyć. Dlatego warto kompletować każdą dokumentację, by przy składaniu wniosku mieć pewność o skuteczności i szybkim procesie przydzielenia Ci należnego odszkodowania.  

Zostałeś poszkodowany w wypadku? Pomożemy!

Skontaktuj się z nami